Atrakcje
Kasprowy Wierch
wznoszący się na wysokości 1987 m n.p.m. to najpiękniejszy szczyt Polskich Tatr .Na jego wierzchołek możemy się dostać kolejką linową co niewątpliwie stanowi atrakcję turystyczną .Podczas podróży wagonikiem z lotu ptaka można podziwiać hale, lasy, szczyty górskie i granie. Niekiedy uda się również dojrzeć dzikich mieszkańców Parku, m.in. kozice lub niedźwiedzie.Na szczycie Kasprowego Wierchu znajdziemy dwa najwyżej położone budynki w Polsce. W jednym mieści się restauracja, a w drugim Obserwatorium Meteorologiczne IMGW, które stoi na szczycie już ponad 80 lat.
Dolina Chochołowska
Można nazwać ją symbolem wiosny a to dlatego, że o tej właśnie porze roku przyciąga setki turystów ze względu na Krokusy, które zakwitają tam masowo gdy zniknie pierwszy śnieg .
Dolina Chochołowska jest najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach, ma ok. 10 km długości.
Jest to idealne miejsce na spacery z dziećmi lub osobami starszymi, a jednocześnie świetny punkt wyjść w wyższe partie Tatr Zachodnich.
Z Zakopanego dojechać można licznymi busami do Siwej Polany. Od tego miejsca Dolina Chochołowska jest zamknięta dla ruchu pojazdów zmechanizowanych. Na Siwej Polanie znajduje się płatny parking.
Dodatkowymi atutami tego miejsca jest możliwość poruszania się po niej rowerem.
Rusinowa Polana
Kultowe miejsce w Tatrach Wysokich. Wiele osób właśnie tutaj zaczyna swoją tatrzańską przygodę - łatwe podejście ok. 50 min - również z dziećmi i niesamowita panorama górskich szczytów..
Morskie Oko
To największe i najbardziej popularne jezioro w Polskich górach , położone w Dolinie Rybiego Potoku .Co roku przyciąga setki tysięcy turystów ze względu na łatwy dostęp i brak trudności technicznych .Do Morskiego Oka dotrzecie z Zakopanego samochodem lub busem ( odległość od Zakopanego wynosi 20 km).Trasa nad Morskie Oko i z powrotem do Palenicy ma długość około 17 km, a jej przejście zajmuje około 4 godziny. Dodatkowo, można obejść staw dookoła (około 2,5 km), co zajmuje około godziny. Nad jeziorem znjaduję się schronisko im. Stanisława Staszica dzięki czemu miejsce to stanowi doskonałą bazę wypadową w wyższe partie gór m.in. na Rysy czy Szpiglasowy Wierch .
Wycieczka koleją linową na Gubałówkę
Warto wziąć dziecko na przejażdżkę koleją linową na Gubałówkę. Z góry rozciąga się piękny widok na Tatry, a na szczycie można spacerować po tarasach widokowych, skorzystać z atrakcji dla dzieci, takich jak tor saneczkowy czy park linowy.
Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego
To obowiązkowy punkt na kulturalnej mapie Zakopanego.
Główny gmach muzeum znajduje sie przy ulicy Krupówki 10 w murowanym budynku zaprojektowanym przez Stanisława Witkiewicza . To niezwykle cenny zabytek w stylu zakopiańskim .
To własnie tutaj zaczerpniesz wiedzy na temat historii Górali i Podhala oraz poznasz bliżej kulturę naszego regionu .
Jest to niewątpliwie jedno z największych muzeów regionalnych w Polsce .
Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN
Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN przy ulicy Chałubińskiego 42A to miejsce gdzie podczas godzinnego zwiedzania przeniesiesz się do świata tatrzańskich łąk, lasów a nawet jakiń . Dowiesz się wielu ciekawostek o życiu zwierząt żyjących na terenie parku narodowego oraz będziesz mogł podziwiać największą na świecie makietę Tatr.
To miejsce musi odwiedzić każdy pasjonat gór .
Tatrzański Park Edukacyjny
Tatrzański Park Edukacyjny znajduje się nieopodal Wielkiej Krokwi w otulinie parku narodowego .
To wyjątkowe miejsce stworzone z miłości do przyrody .
Zwierzęta można karmić i głaskać co niewątpliwie dostarczy wielu wrażeń najmłodszym .
To z pewnością miejsce godne polecenia na turystycznej mapie Zakopanego .
Tatrzańskie Mini Zoo
Chcesz przeżyć niezapomnianą przygodę to koniecznie odwiedź to miejsce. Spotkasz tutaj Alpaki, strusia, kozy, owce, króliki, kury a nawet kangury. To miejsce gwarantuje bezpośredni kontakt ze zwierzętami co jest ogromną zaletą.
Dla najmłodszych mini zoo oferuje również dmuchańce, bungee oraz karuzelę a to wszystko w cenie biletu .
Największa Papugarnia Egzotyczne Zakopane
Mieści się na Drodze do Olczy 11. i jako jedyna posiada patronat samego Burmistrza Zakopanego.
Podczas wizyty ręcznie karmione papugi wskakiwały nam na ramiona i tuliły się do nas. Ptaki uczą się mówić co skutkowało tym, że mówiły różne słowa w języku polskim tj. „halo”, „dzień dobry”, czy „kocham cię”. Znajdziemy tutaj ponad 100 pięknych okazów. Papugi są bardzo różne, ale najczęstszą cechą wszystkich gatunków papug są ich przepiękne jaskrawo zabarwione pióra, choć są pewne wyjątki. Wyróżniają się niesamowitymi zdolnościami naśladowania głosu człowieka. Niektóre gatunki papug są wielobarwne, z jasnoniebieskim, żółtym, zielonym lub białym upierzeniem. Jednak nie znajdziemy tutaj tylko papug. Spotkać możemy wiewiórki Kanadyjskie, Susła preriowego czy Wiewiórczaka trójbarwnego.
To tylko kilka przykładów atrakcji, które czekają na Was w Zakopanem. Miasto oferuje także wiele innych możliwości aktywnego spędzania czasu.